Czego możesz się spodziewać po pierwszej karcie kredytowej

Category: Twój Wynik
17 lutego 2021
 • Co to jest kredyt?
 • Karty kredytowe a karty debetoweHistoria kart kredytowychCzy powinieneś dostać kartę kredytową?
 • Roczna stopa procentowa (APR)
 • Objaśnienie rocznej opłaty za kartę kredytowąTypowe opłaty za karty kredytoweCo należy wiedzieć o minimalnych płatnościach

  Uzyskanie pierwszej karty kredytowej jest ekscytujące. Dla wielu młodych dorosłych jest to kolejna najlepsza rzecz po uzyskaniu prawa jazdy lub ukończeniu 18 lat. Ale chociaż posiadanie kart kredytowych może być przyjemne, niosą one również wiele nowych obowiązków.

  Oto krótka wersja tego, co dzieje się, gdy otrzymasz pierwszą kartę kredytową: Karta kredytowa jest dostarczana pocztą, aktywujesz ją, robisz zakupy, otrzymujesz wyciąg z karty kredytowej i płacisz rachunek. Znajomość szczegółów, które pojawiają się na każdym etapie, pomoże Ci uniknąć wielu opłat za karty kredytowe, zadłużenia karty kredytowej i długoterminowych szkód kredytowych.

  Aktywacja karty kredytowej

  Wkrótce po zatwierdzeniu pierwszej karty kredytowej wystawca karty prześle kartę kredytową z Twoim imieniem i nazwiskiem na adres podany we wniosku o wydanie karty kredytowej.

  Na przedniej stronie karty będzie naklejka z numerem telefonu, pod który należy zadzwonić, lub adresem internetowym, pod którym można aktywować kartę kredytową. Aktywacja będzie wymagała podania numeru karty kredytowej, całości lub części numeru ubezpieczenia społecznego, kodu pocztowego lub kombinacji tych informacji.

  Nie będziesz mógł używać swojej karty kredytowej, dopóki jej nie aktywujesz.

  Zrozumienie umowy o karcie kredytowej

  W kopercie z kartą kredytową otrzymasz umowę o kartę kredytową. Umowa to długi i szczegółowy dokument, który zawiera warunki Twojej karty kredytowej. W umowie o kartę kredytową wyjaśniono cechy konta, w jaki sposób i kiedy zostaną naliczone wszelkie opłaty lub kary za kartę kredytową oraz jak należy postępować w sporach z wydawcą karty. Będzie również zawierać kilka terminów, które są ważne do zrozumienia:

 • Roczna stopa oprocentowania (RRSO) : całkowity koszt pożyczki przy użyciu karty, w tym odsetki i opłaty (im niższy, tym lepiej)
 • Limit kredytowy : maksymalna kwota, jaką możesz pożyczyć kartą Opłaty : wyjaśnienie wszelkich opłat rocznych, stawek karnych, opłat za opóźnienia lub innych kosztów związanych z kartą Minimalna płatność : kwota, którą musisz płacić co miesiąc, aby uniknąć kar Okres karencji : czas, jaki będziesz mieć między datą zamknięcia cyklu rozliczeniowego a datą wymagalności minimalnej płatności

  Nie jest to wyczerpująca lista terminów, ale są to jedne z najważniejszych, które powinieneś znać, aby uniknąć naliczania opłat i pogorszenia zdolności kredytowej.

  Wskazówki dotyczące korzystania z karty kredytowej

  Do Twojego konta karty kredytowej został przypisany limit kredytowy – maksymalne całkowite saldo, które możesz obciążyć swoją kartą kredytową. Możesz dokonywać zakupów lub pobierać opłaty do wysokości swojego limitu kredytowego. Jedynym sposobem na przekroczenie tego limitu jest wyrażenie zgody na przetwarzanie opłat za przekroczenie limitu. Jeśli nie, Twoja karta zostanie odrzucona za każdy zakup, który spowodowałby przekroczenie limitu kredytowego. Nawet jeśli wyraziłeś zgodę, wystawca Twojej karty kredytowej prawdopodobnie pozwoli Ci obciążyć Cię tylko określoną kwotą przekraczającą Twój limit kredytowy i możesz otrzymać opłatę lub karę APR. Wcześniejsze 

  Nawet jeśli możesz obciążyć swój limit kredytowy, nie jest to najbardziej odpowiedzialny sposób korzystania z karty kredytowej. Wystawca karty może odebrać część kwoty Twojego limitu kredytowego, jeśli saldo wyczerpie się zbyt wcześnie. Zbyt duże wykorzystanie limitu kredytowego obniża również Twoją zdolność kredytową, czyli liczbę, która mówi pożyczkodawcom, jak ryzykowny jesteś jako pożyczkobiorca. Im więcej kredytu zużywasz co miesiąc, tym bardziej ryzykownie wyglądasz – nawet jeśli spłacisz saldo w całości – i Twój wynik to odzwierciedli.

  Pożyczkodawcy lubią widzieć współczynnik wykorzystania karty kredytowej – procent limitu kredytu, który wydajesz każdego miesiąca – utrzymywać się poniżej 30%. Im niższy możesz utrzymać ten procent, nadal aktywnie korzystając z karty kredytowej, tym lepsze będzie dla Twojej zdolności kredytowej. Wcześniejsze 

  Kiedy dokonujesz zakupu, terminal karty kredytowej sprawdzi u wystawcy karty kredytowej, aby upewnić się, że Twoja karta kredytowa jest ważna i czy masz wystarczającą ilość środków na zakup. Po zatwierdzeniu transakcji możesz podpisać ekran lub wydrukowany paragon, zakończyć transakcję i zabrać zakup do domu.

  Jak dokonać płatności kartą kredytową

  Kilka tygodni po otrzymaniu karty kredytowej otrzymasz pocztą pierwszy rachunek. Na wyciągu rozliczeniowym będą wyszczególnione zakupy lub obciążenia dokonane na koncie oraz minimalna należna kwota. Pokazuje również termin płatności. Pamiętaj, aby przejrzeć swoje wyciągi i potwierdzić każdą wymienioną transakcję. Jeśli zobaczysz coś, czego nie rozpoznajesz, natychmiast powiadom o tym wystawcę karty kredytowej.

  Musisz zapłacić co najmniej minimalną kwotę płatności przed terminem płatności, w przeciwnym razie zostanie naliczona opłata za opóźnienie. Opuść dwie płatności z rzędu, a wystawca może nałożyć karę na Twoje saldo. Jeśli nigdy w ogóle nie spłacisz salda, Twoja karta kredytowa zostanie w końcu obciążona – co oznacza, że ​​pożyczkodawca przestanie pozwalać ci na korzystanie z karty, nadal wymagając od ciebie spłaty – i ostatecznie wysłana do agencji windykacyjnej.

  Upewnij się, że płatność została wysłana z odpowiednim wyprzedzeniem, aby wystawca karty kredytowej otrzymał ją przed terminem płatności. Wystawca karty kredytowej może pobrać opłatę za opóźnienie w wysokości do 39 USD, jeśli płatność zostanie odebrana po terminie. Z powodu opóźnień w wysyłaniu i przetwarzaniu może się to zdarzyć, nawet jeśli wysłałeś je przed terminem.

  Jeśli dokonasz przyspieszonej płatności w wyznaczonym terminie i wymaga to dodatkowej pomocy przedstawiciela obsługi klienta, wystawca karty może naliczyć opłatę za przyspieszoną płatność. Wcześniejsze 

  Płacenie karty telefonicznie lub online

  Dla większej wygody większość wydawców kart kredytowych umożliwia również dokonywanie płatności telefonicznie i online. Aby zapłacić telefonicznie, zadzwoń pod numer podany na odwrocie karty i postępuj zgodnie z instrukcjami.

  Aby zapłacić online, musisz odwiedzić witrynę internetową wydawcy karty, aby założyć konto internetowe i połączyć konto bankowe w celu dokonywania płatności. Zwykle zajmuje to tylko kilka minut, ale może być konieczne wykonanie dodatkowych czynności w celu zweryfikowania konta bankowego. Kiedy jesteś gotowy do dokonania płatności online, wystawca Twojej karty zwykle wyraźnie określa datę i godzinę, o której płatność musi zostać zaplanowana, aby została naliczona na czas (na przykład: „Płatność musi zostać dokonana do godziny 20:00 ET w dniu płatności data). Możesz również skonfigurować swoje konto tak, aby płacić automatycznie w określonym dniu każdego miesiąca.

  Nawet jeśli możesz dokonać tylko minimalnej płatności, najlepiej spłacić saldo w całości pod koniec każdego miesiąca. W ten sposób unikasz płacenia odsetek na koncie i unikasz narastania zadłużenia na karcie kredytowej. Nawyki, które ustalisz teraz, mogą znacząco wpłynąć na twoje długoterminowe zdrowie finansowe.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy