Kiedy zakończy się wydobywanie bitcoinów?

Category: Może Zostać
17 lutego 2021

Jeśli jeszcze nie wiesz, istnieje ograniczona podaż Bitcoin, najbardziej znanej waluty cyfrowej. Możesz również wiedzieć, że zgłaszane są dwie różne kwoty – liczba w obiegu i całkowita podaż. Całkowita podaż wynosi 21 milionów, co jest maksymalną liczbą bitcoinów, jakie kiedykolwiek istniały. Liczba w obiegu to całkowita liczba „wykopanych przez górników.

Co wtedy, gdy górnicy odkryją całkowitą podaż 21 milionów Bitcoinów? Co się stanie z górnikami? Przemysł wydobywczy Bitcoin? Czy wydobywanie bitcoinów się zakończy? Czytaj dalej.

Spis treści

Kiedy zostanie wydobyty ostatni bitcoin?

Ostatnio sporo się mówiło o szacunkach roku, w którym zostanie wydobyty ostatni BTC – skąd te szacunki? W całkowicie zdecentralizowanym systemie monetarnym nie ma centralnego organu, który regulowałby bazę monetarną. Zamiast tego waluta jest tworzona przez węzły sieci peer-to-peer. Algorytm generowania bitcoinów określa z góry, w jaki sposób waluta zostanie utworzona i po jakim kursie. Każda waluta wygenerowana przez złośliwego użytkownika, który nie przestrzega zasad, zostanie odrzucona przez sieć, a zatem jest bezwartościowa.

Cyfrowe monety są tworzone za każdym razem, gdy użytkownik odkryje nowy blok. Szybkość tworzenia bloków jest dostosowywana co 2016 bloków, aby dążyć do stałego dwutygodniowego okresu dostosowawczego (odpowiadającego 6 na godzinę). Liczba bitcoinów generowanych na blok ma zmniejszać się geometrycznie, z 50% redukcją co 210 000 bloków, lub około czterech lat. W rezultacie liczba istniejących bitcoinów nie przekroczy nieco mniej niż 21 milionów.

Protokół blockchain Bitcoina utrudnia wydobycie, ponieważ więcej górników dołącza do puli, a krypto nagroda za wydobycie bloku również zmniejsza się o połowę co 210 000 bloków. W tej chwili górnicy otrzymują nagrodę w wysokości 12,5 BTC za odblokowanie nowego bloku. Następna połowa nagrody nastąpi w maju 2020 r. – zmniejszy to nagrodę do 6,25 monet.

Kiedy skończy się bitcoin? Gdyby moc wydobywcza pozostała niezmienna od czasu wydobycia pierwszego Bitcoina, ostatnia moneta zostałaby wydobyta gdzieś w okolicach 8 października 2140 roku. ten blok do przodu – ostatni BTC zostanie wydobyty 7 maja 2140 r. Ponieważ bardzo trudno jest przewidzieć, jak moc wydobywcza będzie ewoluować w przyszłości, trudno jest określić dokładną datę, a nawet rok tego wydarzenia.

Ile bitcoinów pozostało do wydobycia?

Obecnie pozostało prawie 4 miliony Bitcoinów, które nie są jeszcze w obiegu. Przy zaledwie 21 milionach BTC, które kiedykolwiek będą istnieć, oznacza to, że obecnie dostępnych jest około 17 milionów monet. Szacuje się, że z tych 17 milionów 30% może zostać utraconych na zawsze w wyniku awarii dysku twardego i zgubionych kluczy prywatnych.

Pozostałe 4 miliony monet, które nie są w obiegu, znajdują się w puli, która ma na celu wynagrodzenie górników za utrzymanie integralności sieci Bitcoin.

Co się dzieje, gdy wydobywane są wszystkie bitcoiny?

Nagroda blokowa przyznawana górnikom składa się z nowo utworzonych bitcoinów oraz opłat transakcyjnych. Gdy inflacja spadnie do zera, górnicy uzyskają dochód tylko z opłat transakcyjnych, co będzie stanowić zachętę do kontynuowania wydobycia w celu nieodwracalności transakcji.

Z powodu głębokich przyczyn technicznych przestrzeń blokowa jest towarem rzadkim, a uzyskanie transakcji może być postrzegane jako zakup jej części. Analogicznie, średnio co 10 minut tworzy się ustalona ilość ziemi i nie więcej, ludzie chcący dokonać transakcji licytować na działki tej ziemi. Sprzedaż tej ziemi wspiera górników nawet w warunkach zerowej inflacji. Cena tej ziemi jest ustalana przez popyt na transakcje (ponieważ podaż jest stała i znana), a trudność wydobycia dostosowuje się wokół tego, aby utrzymać średni interwał wynoszący 10 minut.

Po wydobyciu całkowitej ilości bitcoinów nigdy nie będzie żadnych nowych monet (chyba że nastąpi zmiana protokołu w celu zwiększenia podaży).

Obecnie górnicy są nadal silnie zachęcani do wydobywania, aby uzyskać coraz bardziej wartościowe tokeny Bitcoin jako nagrodę, zanim podaż osiągnie swoją pojemność.

Ale kiedy nadejdzie dzień, w którym zostanie osiągnięty pułap 21 milionów, nie będzie już nagród BTC dla górników. Jednak transakcje nadal muszą być sprawdzane i przechowywane w blokach w łańcuchu bloków – więc górnicy będą korzystać tylko z opłat transakcyjnych.

W obecnej postaci transakcje Bitcoin są przetwarzane przez sieć w kolejności opłaty transakcyjnej związanej z tą konkretną transakcją. Im wyższa opłata, tym większa zachęta dla górnika do nadania priorytetu transakcji, która ma zostać uwzględniona w bloku.

Może to w zasadzie być siłą napędową górników w następnym stuleciu, gdy nie będzie już więcej tokenów BTC do odblokowania.

 1. Wpływ na górników bitcoinów Z jednej strony istnieją przeciwnicy ograniczenia BTC, którzy twierdzą, że górnicy zostaną zmuszeni do odejścia od nagród blokowych, które otrzymują za swoją pracę, gdy podaż BTC osiągnie poziom 21 milionów w obiegu. W takim przypadku ci górnicy mogą być zmuszeni do polegania na opłatach transakcyjnych, aby utrzymać działalność. Bitcoin.com wskazuje na argument, że górnicy uznają wówczas proces za nieopłacalny, co doprowadzi do zmniejszenia liczby kopaczy, procesu centralizacji sieci Bitcoin i licznych negatywnych skutków dla systemu Bitcoin.

  Argument ten zakłada, że ​​same opłaty transakcyjne będą niewystarczające, aby utrzymać wypłacalność finansową górników Bitcoin po zakończeniu procesu wydobywania. Z drugiej strony istnieją powody, by sądzić, że opłaty transakcyjne i koszty wydobycia wyrównają się w przyszłości. Patrząc w przyszłość przez kilkadziesiąt lat, nietrudno sobie wyobrazić, że chipy kopalniane staną się małe i bardzo wydajne. Zmniejszyłoby to obciążenie górników i pozwoliłoby górnictwu stać się działalnością o niższym progu kosztu początkowego. Ponadto opłaty transakcyjne mogą wzrosnąć, co może również pomóc w utrzymaniu górników na powierzchni.

 2. Cena Bitcoina Bitcoin odnotował już ogromne wzrosty cen w 2017 i 2018 roku. Chociaż nikt nie jest całkowicie pewien, w jaki sposób cyfrowe złoto będzie nadal rozprzestrzeniać się na większy świat finansów, wydaje się prawdopodobne, że ograniczona podaż waluty może spowodować dalszy wzrost cen . Istnieją również zapasy nieaktywnych monet, które są przechowywane na całym świecie, z których największy zasób należy do osoby lub grupy, która założyła Bitcoin, Satoshi Nakamoto. Być może ta podaż, składająca się z około miliona bitcoinów, jest celowo oszczędzana na czas, gdy globalna podaż stoi w obliczu zwiększonego poziomu popytu.

  Bitcoin w odległej przyszłości

  Jest całkiem oczywiste, że pewnego dnia wszystkie monety zostaną wydobyte i wszystko, co pozostanie jako dochód dla górników, to opłaty transakcyjne. Głównym pytaniem jest, czy będzie wystarczająco dużo, aby górnicy byli zainteresowani wydobyciem Bitcoinów.

  Nie mamy pojęcia, jak zmieni się wówczas technologia górnicza:

  • Mały sprzęt do kopania Możliwe, że chipy wydobywcze staną się tak małe, wydajne i tanie, że będą znajdować się w prawie każdym urządzeniu elektronicznym. Gdyby to było prawdziwe wydobywanie, mogłoby po prostu odbywać się w tle, być może w elektronice w Twoim samochodzie, a nawet w lodówce, wszystko bez Twojej interwencji. Możliwe jest również, że koszty energii spadną tak nisko, że nawet niewielkie opłaty pozostaną opłacalne.

   • Opłaty za wydobycie Innym potencjalnym scenariuszem jest to, że opłaty eksploatacyjne po prostu nadal rosną, aby dotrzymać kroku kosztom wydobycia. Jeśli cały świat używa Bitcoinów do czasu wydobycia wszystkich monet, popyt na bardzo małą podaż 21 milionów Bitcoinów może spowodować, że opłaty transakcyjne będą bardzo wysokie. Pomyśl, jakie mogą być opłaty transakcyjne, jeśli John McAfee ma rację, a Bitcoin osiągnie 1 milion USD i więcej.

    Chociaż nadal istnieje taka możliwość, prawdopodobieństwo wzrostu opłat transakcyjnych na tak wysokim poziomie wydaje się obecnie niskie. W obecnej społeczności Bitcoin konsensus jest taki, że rozmiar bloku musi zostać zwiększony, aby dostosować się do skalowalności. A jeśli rozmiar bloku będzie nadal rósł, opłaty transakcyjne pozostaną niskie.

    Na pierwszy rzut oka może się to wydawać kłopotliwe; jeśli opłaty za transakcje sieciowe pozostaną niskie, co zachęci górników, skoro nagrody z łańcucha bloków nadal będą się zmniejszać? Problem polega na tym, że nie zwiększanie rozmiaru bloku jest jeszcze większym zagrożeniem dla sieci. Gdy bloki osiągną swój maksymalny rozmiar, nie można już potwierdzić transakcji do czasu utworzenia następnego bloku, co może prowadzić do porzucenia transakcji. Widzieliśmy, jak to się może stać w grudniu 2018 roku.

    Chociaż taki scenariusz prawie na pewno oznaczałby wyższe opłaty dla górników, zniechęciłby ludzi nawet do korzystania z Bitcoin, a to może oznaczać śmierć znacznie wcześniej niż jakikolwiek inny problem, z którym obecnie boryka się Bitcoin.

    Stała podaż Bitcoinów oznacza, że ​​nagrody blokowe znikną, miejmy nadzieję, że opłaty transakcyjne staną się równie opłacalne dla górników. Może to nastąpić poprzez podstawową teorię monetarną. Po wydobyciu wszystkich bitcoinów ustalona podaż 21 milionów nie jest w stanie nadążyć za rosnącym popytem. Rozbieżność między podażą a popytem może wystarczyć, aby zwiększyć siłę nabywczą Bitcoin. Jeśli siła nabywcza będzie nadal rosła, wydobycie może nadal przynosić zyski bez względu na wysokość opłat, ponieważ będą one postrzegane jako coraz bardziej wartościowe aktywa. W tym momencie górnictwo byłoby bardziej inwestycją długoterminową niż po prostu dochodową działalnością.

    Podsumowując

    Jak widać, istnieje kilka możliwych sposobów wydobywania bitcoinów, aby pozostać opłacalnym i kuszącym, nawet po tym, jak górnicy przestaną tworzyć nowe monety. Ponadto nagrody blokowe nie znikną po prostu z dnia na dzień, ale będą powoli spadać z czasem, co daje górnikom szansę na dostosowanie się, gdy spada nagroda blokowa, a opłaty transakcyjne stają się coraz ważniejsze.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy